Docenta Richarda Imricha nominovali na ocenenie Krištáľové krídlo

blog-post-image
9.1.2023

Vedecký pracovník a bývalý generálny riaditeľ Národného ústavu reumatických chorôb doc. MUDr. Richard Imrich, DrSc. je medzi nominovanými osobnosťami na ocenenie Krištáľové krídlo v kategórii Medicína a veda.  Nomináciu získal za zásluhy o to, že od roku 2022 majú slovenskí pacienti so zriedkavým ochorením alkaptonúria, známym ako „choroba čiernych kostí,“ k dispozícii účinnú liečbu liečivom nitizinón.

Richard Imrich sa od roku 2012 ako koordinátor centra pre klinické štúdie SONIA 1 a SONIA 2 v NÚRCH-u podieľal na vývoji lieku na dedičné metabolické ochorenie alkaptonúria, nazývanom aj choroba čiernych kostí. Výsledky publikované v prestížnom časopise Lancet Diabetes Endocrinology ukázali, že nitizinón je účinnou a bezpečnou liečbou pacientov s alkaptonúriou. Na základe nich bol v októbri 2020 nitizinón v indikácii alkaptonúria schválený Európskou liekovou agentúrou (EMA). V úzkej spolupráci s pacientskou organizáciou Klub čiernych kostí Richard Imrich presadil úhradu nitizinónu na Slovensku, kde je podľa skríningu v novorodeneckej populácii incidencia až 1/19000 novorodencov, čo znamená najvyšší výskyt na svete. Alkaptonúria je zriedkavá dedičná genetická porucha. Spôsobuje progresívne bolestivé ochorenie s invalidizáciou začínajúcou už okolo 30.roku života. Najviac postihnutými orgánmi sú kĺby (ťažké artrózy) a srdce (poruchy chlopní). Kauzálna liečba alkaptonúrie do októbra 2020 neexistovala, doposiaľ bola iba symptomatická. Ochorenie sa liečilo najmä úpravou diétneho režimu a podpornej liečbe vitamínom C, bolesť sa tlmila nesteroidnými antireumatikami, v počiatočných štádiách sa využívala iba fyzioterapia, ortopedické pomôcky, no s progresiou ochorenia boli pacienti indikovaní na výmenu kĺbov (kolená, bedrá, ramená a iné), resp. boli plne invalidizovaní.

„Nominácia ma, samozrejme, veľmi teší a ďakujem za ňu, ale chcel by som zdôrazniť, že prípadné ocenenie patrí celému tímu, ktorý sa podieľal na výskume v Národnom ústave reumatických chorôb, ako aj Biomedicínskom centre SAV. A najdôležitejší je určite výsledok – skutočnosť, že naši pacienti majú k dispozícii účinný liek,“ vyjadril sa R. Imrich k nominácii.  V roku 2017 sa docent Imrich stal generálnym riaditeľom a členom Rady riaditeľov, ktorá viedla ústav do konca júna minulého roka. V súčasnosti pokračuje vo výskume ako kľúčový vedec NÚRCH-u v projektoch Centrum pre pokročilé terapie chronických zápalových ochorení pohybového aparátu a Systémová verejná infraštruktúra – biobanka pre nádorové a zriedkavé ochorenia. Okrem toho vedie Oddelenie klinického výskumu v Biomedicínskom centre Slovenskej akadémie vied (SAV) , kde sa dlhodobo venuje interakciám medzi neuroendokrinným a imunitným systémom. Je autorom a spoluautorom viac ako 115 vedeckých publikácií, ktoré boli citované viac ako 2100-krát.

Krištáľové krídlo je každoročne udeľované ocenenie významným osobnostiam na Slovensku, ktoré vo svojom odvetví dosiahli mimoriadnej odbornosti a úspech. Ocenenie sa udeľuje od roku 1997 a tento rok prebieha jeho 26. ročník. Osobnosti môže nominovať verejnosť online na stránke nadácie  Krištáľové krídlo a o finálnych nomináciách rozhoduje odborná porota, ktorá sa zaoberá každým platným návrhom v súlade so štatútom. Ocenenie Krištáľové krídlo môže získať osobnosť iba jedenkrát za život. Mená všetkých laureátov budú oznámené na galavečere v sobotu 4. marca 2023. Členovia odborných porôt nominovali na ocenenie Krištáľové krídlo za rok 2022 celkom 29 osobnosti a počiny v desiatich kategóriách a rozhodli aj o dvoch laureátoch Mimoriadnej ceny.

Použité zdroje: kristalovekridlo.sk, foto: Ester Šabíková, archív R. Imricha