Národný ústav reumatických chorôb pomáha zvládnuť pandémiu

blog-post-image
15.1.2021

V súvislosti s pandémiou COVID-19 sa Národný ústav reumatických chorôb (NÚRCH) aktívne podieľa na zvládnutí kritickej situácie v našom zdravotníctve. Od novembra minulého roku ústav prevádzkuje mobilné odberné miesto na antigénové testovanie, ktoré doposiaľ využilo niekoľko tisíc občanov Piešťan a okolitého regiónu. Záujemcovia majú možnosť sa bezplatne otestovať v pracovné dni od 9.00 do 13.00 h. Odberné miesto zatiaľ zostáva v prevádzke do odvolania, najmä kým to dovolia kapacity ústavu.

Na 25-tich reprofilizovaných lôžkach sa tím zdravotníkov stará už aj o pacientov s COVID-19, ktorí nevyžadujú oxygenoterapiu. „Prví dvaja pacienti boli prijatí na oddelenie už vo štvrtok 7. januára a tretí o deň neskôr,“ uviedla medicínska riaditeľka Daniela Kňaze Doležalová. NÚRCH taktiež v piatok 8. januára zaočkoval svojich zamestnancov prvou dostupnou vakcínou firmy Pfizer/BioNtech, ktorá by podľa najnovších informácií mala byť účinná aj na novú mutáciu koronavírusu. Celkovo bolo podaných 120 dávok vakcíny.

Napriek zložitej situácii ústav naďalej poskytuje nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť aj pre svojich pacientov, predovšetkým pokračuje v podávaní biologickej liečby u pacientov s autoimunitnými ochoreniami.