Vedecké projekty NÚRCH-u priniesli sľubné výsledky i modernizáciu výskumnej infraštruktúry

blog-post-image
24.7.2023

Dva z vedecko-výskumných projektov Národného ústavu reumatických chorôb: Centrum pre pokročilé terapie chronických zápalových ochorení pohybového aparátu (CPT ZOPA) a CEMBAM – Centrum medicínskeho bioaditívneho výskumu a výroby (CEMBAM)  boli oficiálne ukončené v júni tohto roku. Vďaka podpore Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra vykonali výskumné tímy zúčastnených partnerov množstvo inovatívnych experimentov so zaujímavými výsledkami, ktoré boli publikované vo viac ako stovke článkoch v medzinárodných odborných časopisoch. Benefitom pre NÚRCH je i modernizácia výskumnej infraštruktúry, kde boli vybudované priestory, spĺňajúce najprísnejšie podmienky predklinického výskumu. Nové priestory poskytnú možnosť pokračovať v experimentoch a nadviazať tak na tradíciu reumatologického ústavu ako vedeckovýskumného pracoviska.

V rámci projektu CPT ZOPA sa zrekonštruovala a zmodernizovala časť laboratórií na III. poschodí, ktoré boli vybavené kvalitnou vzduchotechnikou, zabezpečujúcu i vysokú triedu čistoty. Pribudli skoro tri desiatky prístrojov a zariadení. Medzi unikátne zariadenia patrí okrem iného vysokoškálový bunkový separátor Sepax, ktorý dovoľuje izolovať lymfocyty z iného zdroja ako napr. koncentrát polymorfonukleárnych buniek tzv. buffy coat, vznikajúci ako rezíduum pri príprave erytrocytovej masy pre krvné transfúzie v približne desaťnásobne väčšom množstve ako doposiaľ. „To umožňuje izoláciu regulačných T lymfocytov vo vyššom množstve  na ďalšiu experimentálnu prácu s minimálnou expanziou,“ uviedol jeden z odborných garantov NÚRCH-u doc. MUDr. Richard Imrich, PhD. „V rámci výskumu projektu CPT-ZOPA sme vyvinuli a otestovali niekoľko protokolov na izoláciu a expanziu regulačných T lymfocytov s cieľom pripraviť také množstvo buniek, ktoré by umožňovali vykonať zložitejšie experimenty,“ predstavil jeden z výsledkov výskumu docent Imrich. Ďalšie tímy, ktoré sa podieľali na výskume somatických kmeňových buniek, vykonávali napríklad rozsiahle biologické testovanie, komparatívne analýzy a charakterizácie buniek, vrátane exozomov s dôrazom na možné terapeutické využitie, ako aj testovanie regeneratívneho účinku kmeňových buniek. Cieľom bolo najmä dosiahnutie optimalizácie a maximalizácie imunomodulačného a regeneračného efektu kmeňových buniek a organoidov pre predklinické použitie.

Novou infraštruktúrou boli vybavené aj zrekonštruované priestory rehabilitácie na prízemí. Vďaka podpore Európskej únie sa vybudovalo sociálne zázemie pre pacientov a upravili sa cvičebné priestory, ktoré sú už i klimatizované. Získaním viacerých nových rehabilitačných prístrojov sa rozšírili možnosti na poskytovanie komplexnej rehabilitačnej starostlivosti pri jednotlivých reumatologických ochoreniach a zároveň dávajú príležitosť na získanie väčšieho počtu výstupov pre ďalšie analýzy rehabilitačných programov, čo umožňuje lepšie porovnávať efektivitu poskytovanej rehabilitácie, medikamentóznej liečby a aplikácie kmeňových buniek.

V priestoroch rekonštruovaných v rámci projektu a s novovybudovanou výskumnou infraštruktúrou bolo zriadené pracovisko Centrum pre pokročilé terapie chronických zápalových ochorení pohybového aparátu.

 

 

Projekt CEMBAM nadväzuje na projekt CPT ZOPA a zameriaval sa najmä na výskum a optimalizáciu vytvorených arteficiálnych tkanív ako bio implantátov.  Konzorciu partnerov sa úspešne podarilo napríklad získať a využiť i kmeňové bunky z nového neinvazívneho zdroja – moču. Ako uviedol ďalší z odborných garantov projektov doc. RNDr. Ľuboš Danišovič, PhD., bunky, získané z moču vykazujú široký potenciál využitia v tkanivovom inžinierstve a regeneratívnej medicíne. Ide o zatiaľ málo známy a inovatívny postup získavania kmeňových buniek, ktorý má viacero výhod.

Súčasťou projektu bola tiež modernizácia a rekonštrukcia výskumnej infraštruktúry pre predklinický výskum a aplikáciu tkanív in vivo. Vo vynovených priestoroch v suteréne budovy tak vzniklo odborne validované výskumné pracovisko CEMBAM – Centrum medicínskeho bioaditívneho výskumu a výroby. Pre obe pracoviská, ktoré vznikli v dôsledku projektov, budú zároveň slúžiť zmodernizované laboratóriá na III. poschodí.

 

 

Vedecké tímy všetkých partnerov prezentovali svoje výstupy aj na medzinárodnej vedeckej konferencii, ktorá sa konala v poslednom roku implementácie v Piešťanoch. Výsledky výskumu všetkých zúčastnených partnerov projektov CPT ZOPA a CEMBAM obsahuje viac ako stovka odborných publikácií, z ktorých skoro polovica bola zverejnená v renomovaných karentovaných alebo databázových vedeckých časopisoch. Ich zoznam sa nachádza i na webovej stránke NÚRCH-u. V rámci oboch projektov boli podané aj štyri prihlášky medzinárodných patentov.

Hoci implementáciu projektov sprevádzalo viacero problémov, napríklad s epidémiou covid-19, ktorá spomalila všetky procesy, ďalej extrémny nárast cien stavebných materiálov, zdĺhavé procesy verejného obstarávania, ktoré bolo potrebné opakovať a podobne, projektové a vedecké tímy NÚRCH-u ako prijímateľa nenávratného finančného príspevku, ako aj partnerov u oboch projektov vyvinuli maximálne úsilie, aby boli stanovené ciele naplnené. Zmodernizované priestory a kvalitná výskumná infraštruktúra zároveň umožní NÚRCH-u nadviazať na tradíciu pôvodného odborného vedeckovýskumného pracoviska.