Časť rehabilitácie v NÚRCH-u bola zmodernizovaná z eurofondov, pribudlo aj nové vybavenie

blog-post-image
21.9.2023

Výsledkom projektu Centrum pre pokročilé terapie chronických zápalových ochorení pohybového aparátu (CPT ZOPA) podporeného Európskym fondom regionálneho rozvoja bola okrem vedeckých výstupov aj modernizácia vybraných rehabilitačných priestorov a ich vybavenie novou infraštruktúrou. V rámci prestavby sa dobudovali na prízemí Národného ústavu reumatických chorôb priestory pre vybrané terapie, ale i šatne so sprchami a toaletami. Pribudla klimatizácia, vymenili sa elektrické rozvody, osvetlenie, podlahy i podhľady, nové nátery i vybavenie. 

Modernizácia časti Oddelenia fyzioterapie, balneológie a liečebnej rehabilitácie, ktorá bola dokončená tento rok, trvala zhruba tri mesiace. Náklady na realizáciu z projektu CPT ZOPA boli vyčíslené na 263-tisíc eur. Počas stavebných prác došlo k niekoľkým nutným zmenám, ktoré si vyžiadali dodatočné náklady vo výške 50-tisíc eur.  V rámci stavby pribudla miestnosť pre vodoliečbu a parafín, pristavili sa nové šatne a toalety pre pacientov, v bývalých ambulanciách zasa vznikli bunky na individuálny telocvik a ďalšie terapie, vybavené novými prístrojmi. Zrekonštruované boli tiež elektrické rozvody, vzduchotechnika, pribudla klimatizácia. Priestory boli vymaľované, vybavené novými sanitárnymi zariadeniami i nábytkom.

Rehabilitácia dostala z eurofondov tiež nové prístrojové vybavenie – parafínový kúpeľ, hydromasážna vaňa, prístroje na elektroliečbu a liečbu ultrazvukom, na diatermiu, magnetoterapiu, lymfodrenáž, laseroterapiu, trakčné systémy a zdvíhacie aparáty v hodnote viac ako 70-tisíc eur. Na oddelení fyzioterapie, balneológie a liečebnej rehabilitácie tak vzniklo pracovisko Centrum pre pokročilé terapie chronických zápalových ochorení pohybového aparátu so štandardizovaným podmienkami pre potreby správnej výskumnej resp. klinickej praxe.

Vedeckovýskumný projekt Centrum pre pokročilé terapie chronických zápalových ochorení pohybového aparátu, podporený Európskym fondom regionálneho rozvoja, v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra sa v Národnom ústave reumatických chorôb realizoval tri roky a hlavné aktivity boli ukončené v júni 2023. Jeho cieľom bol vznik rovnomenného pracoviska, s väzbou na príslušnú infraštruktúru, ktoré prepojí nezávislý výskum s možnosťami klinickej liečby pod jednou strechou. V rámci vedeckých výstupov projektu v oblasti liečebnej rehabilitácie bola sledovaná efektivita využitia nových fyzioterapeutických metód u pacientov s reumatoidnou artritídou (RA) a ankylozujúcou spondylitídou (AS).